باتری یو پی اس

 

باتری یو پی اس ( ups) :

 

یوپی اس مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. این دستگاه برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه‌هایی مانند کامپیوتر، ادوات پزشکی و تجهیزات امنیتی و… را مستقل از اینکه برق ورودی وجود داشته باشد یا خیر برای مدت محدودی تامین می‌کند. همچنین شرایط برق ورودی را از نظر سطح ولتاژ، تغییرات ولتاژ و جهش‌های ناگهانی بهبود می‌دهد.

انواع باطری شامل : سرب اسید ، نیکل کادمیم ، لیتیوم و سیلور آلکالین می باشند.
مناسبترین نوع باطری یو پی اس نوع سرب اسید (lead – acid) می باشد و بیشتر با درپوش کاملا بسته که نیاز به سرویس و نگهداری ندارد و با ولتاژ ۱۲V استفاده می گردد. البته در آمپر ساعت بالا از ۲ ولتی استفاده می گردد در جاهایی که نیاز به طول عمربالاتر از۱۰ سال باشد. معمولا از نیکل کادمیم استفاده می گردد.
در انتخاب باطری یو پی اس با طول عمر مورد نیاز چه نکاتی راباید رعایت کرد؟
باطری ها با طول عمر متفاوت تولید می گردند معمولا باتری های نیکل کادمیوم دارای طول عمرزیاد می باشند ، در صورتی که سرویس و نگهداری آن درست صورت گیرد، ولی چون دارای قیمت بالا می باشد معمولا کمتراستفاده می گردد ، باطری های سرب – اسید با درپوشی باز (تر) دارای قیمت کمتر با طول عمر متوسط بوده و نیاز به سرویس و نگهداری دارد ، بهترین باطری (باتری UPS) با قیمت مناسب نوع سیلد اسید (سرب-اسید با درپوشی بسته) می باشد، زیرا اولا نیاز به سرویس و نگهداری ندارد. دوما دارای طول عمر ۴ سال به بالا می باشد، البته امروز این باطری ها با طول عمر بالای ۱۰ سال نیز تولید می گردد. بنابراین در هنگام انتخاب باطری ها باید به نکات بالا توجه گردد . همچنین به این موضوع نیز توجه شود که بعضی از یو پی اس ها همه باطری ها را برای اتصال به آنها نمی پذیرند که سازنده آنها معمولا نوع باتری یو پی اس قابل اتصال به آنها را ذکر می کند.

باتری های ups

باتری های ups

6 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *